Варикозна хвороба (також використовують формулювання – варикоз або варикозне розширення вен (від лат. Varix – “вузол, здуття”) – захворювання, що характеризується нерівномірним розширенням вен і збільшенням їх довжини, а також зміною їх форми (виражається у звуженні стінки судини та утворенні в ньому патологічних вузлів).
Варикоз – це прогресуюча патологія, яка при відсутності оперативного лікування, призведе до розвитку таких ускладнень, як тромбофлебіт (закупорка вени з запаленням її стінки і формуванням тромбу), трофічні розлади тканин нижніх кінцівок аж до виникнення трофічних виразок. На початку спостерігається поява розширених судин, відчувається тупий, ниючий та розпираючий біль уздовж розпухлих судин, нерідко – судоми, відчуття важкості та втоми в ногах, особливо після фізичного навантаження.
Вени при варикозній хворобі поділяються на:
- Поверхневі (підшкірні)
- Глибокі, які розташовуються між м’язами в складі нервово-судинних пучків.
Зв’язок між підшкірними і глибокими судинами здійснюється за допомогою перфорантних вен.
Кровообіг по ним забезпечується двома механізмами, м’язової помпою (скороченням литкових м’язів) і насосним ефектом діафрагми при кожному вдиху. Варикозна хвороба призводить до того, що кров, таким чином, нагнітається по ним вгору до серця, а назад, клапани перешкоджають поверненню крові. При певних умовах може розвинутися клапанна недостатність, що призведе до зворотного кровотоку (рефлюксу), розпухання судин під шкірою і, як наслідок, прояву варикозу.
Рефлюкс буває вертикальним (при недостатності функціонування остіального клапана великої підшкірної вени) і горизонтальним (при дефіциті перфорантів).
Симптоми варикозної хвороби:
- Відчуття важкості та втоми в ногах, судоми в м’язах гомілки.
- Поява тупих, ниючих та розпираючих больових відчуттів на тлі тривалого сидіння або стояння і зменшення в лежачому положенні.
- Наявність розширених судин різної інтенсивності, від ретикулярного варикозу до великих вузлів і конгломератів.
- При вираженій венозної недостатності відзначаються набряки нижніх кінцівок, а в запущених стадіях розвиваються ускладнення варикозної хвороби – запалення, дерматити, гіперпігментація.
Фактори розвитку варикозу:
До виникнення варикозної хвороби, як правило, призводить поєднання декількох чинників ризику. До них відносяться:
- Спадкові фактори (до 25% пацієнтів мають родичів які хворіли або хворіють варикозом);
- Стать (жінки в середньому 3-4 рази частіше хворіють, ніж чоловіки);
- Спосіб життя і робоча діяльність (наприклад, тривалі статичні навантаження, які пов’язані з підйомом важких предметів або ж тривалим перебуванням в нерухомому сидячому або стоячому положенні, тобто малорухливий спосіб життя);
- Вагітність (друга і наступні вагітності одна з найчастіших причин, за якими виникає варикоз (варикозна хвороба) – приблизно у 20-30% жінок);
- Надмірна вага (ожиріння): збільшення індексу маси тіла у жінок вище 27кг / м2 підвищує ризик появи недуги на 33%, однак у чоловіків достовірних даних про вплив ожиріння на частоту виникнення варикозної хвороби поки не виявлено.
Лікування варикозного розширення вен на ранніх стадіях дозволяє позбавити Вас від небажаних наслідків захворювання.
Тому при відчутті суттєвої важкості в ногах і набряклості рекомендуємо негайно звернутися в Центр судинної хірургії.
Діагностика варикозної хвороби
Зазвичай ангіохірург збирає анамнез у хворого, проводить уточнення характеру скарг, а також симптомів і часу їх появи. Потім проводить фізикальний огляд вен нижніх кінцівок і стан шкірних покривів. Раніше застосовувалися проби з використанням джгутів або еластичного бинта, за допомогою яких визначали прохідність вен і спроможність їх клапанів.
В даний час найбільш достовірним та інформативним методом діагностики варикозної хвороби нижніх кінцівок є ультразвукове дуплексне сканування вен.
Лікування варикозного розширення вен
Для боротьби з варикозом використовуються різні методики, показання до яких встановлює лікар.
Способи лікування варикозного розширення вен поділяються на медикаментозні та немедикаментозні – оперативно-хірургічні.
При медикаментозному ми використовуємо нове покоління флеботоніків – препаратів, що сприяють підвищенню тонусу стінок судин (флаваноїди і деосміни), які при своєчасному застосуванні дозволяють уникнути венектоміі.
Методи і технології лікування варикозу
На стадіях, коли медикаментозне лікування варикозного розширення вен не ефективне, ми пропонуємо наступні технології:
- Лазерне лікування варикозу за допомогою ЕК 300 М
- Абляційний метод лікування варикозу за допомогою малоінвазивної технології VNUS Closure
- Ендовенозна лазерна коагуляція вен (ЕВЛК)
- Косметична мініфлебектомія
- Склеротерапія
- Кросектомія
Профілактика варикозу
В основі профілактики варикозної хвороби – дотримання режиму. Людям, які мають схильність до недуги, рекомендують час від часу надавати ногам піднесене положення. Якщо ж це неможливо, то, рекомендується уникати тривалого перебування на ногах. На початкових стадіях варикозного розширення вен лікування рекомендовано проводити з використанням компресійних панчох I класу.
Компресійна терапія застосовується в якості профілактики варикозу тільки на початкових стадіях. Для даної терапії використовують еластичні бинти, але краще використовувати спеціально підібраний трикотаж, дія яких заснована на зниженні проявів ознак хронічної венозної недостатності та зменшення застійних явищ в нижніх кінцівках.