Облітеруючий атеросклероз нижніх кінцівок протягом декількох років може абсолютно не проявляти себе, проте після появи перших клінічних симптомів досить часто може прогресувати в синдром Леріша.
Опис хвороби
Синдром Леріша – це стадія атеросклерозу, коли атеросклеротичні бляшки вражають клубові артерії. А вони є головними джерелами постачання нижніх кінцівок кров’ю. У деяких випадках через наявність симптомів тромбозу клінічні прояви захворювання можуть виникнути раптово.
Симптоми хвороби Леріша
Найбільш поширений симптом, що характеризує облітеруючий атеросклероз нижніх кінцівок – це кульгавість, яка характеризується болем в литкових м’язах, які виникають під час ходьби і зникають після нетривалого відпочинку. У разі синдрому Леріша або атеросклерозу черевної частини аорти біль відзначаються і в сідничних м’язах, і в гомілках, і в поперековій ділянці, а також м’язах стегон. У цьому випадку говорять про високу переміжну кульгавість. При цьому часто відзначаються такі симптоми, як підвищена чутливість ніг до холоду, а також мерзлякуватість і нерідко – відчуття оніміння в стопах. Як результат – відбувається зміна забарвлення шкірного покрову ніг, які на початкових етапах хвороби набувають блідого відтінку. Зокрема, у хворих з синдромом Леріша спостерігається зміна забарвлення нижніх кінцівок в колір слонової кістки.
На більш пізніх стадіях захворювання синдромом Леріша шкіра пальців і стоп стає багряно-синього відтінку (спостерігаються трофічні порушення). Прояв трофічних розладів зазвичай виражається в порушенні росту нігтів і випаданні волосяного покриву. У разі закупорки (оклюзії) стегново-підколінного сегменту н.к. втрата волосся найчастіше простежується на гомілці, а в разі ураження аорто-клубового сегменту зона втрати волосся може спостерігатися і в дистальній третині стегна. Cимптом імпотенції є приблизно у половини хворих на синдром Леріша. Це обумовлено проблемами з кровообігом внутрішніх клубових артерій.
При захворюванні на облітеруючий атеросклероз ніг найчастіше уражається стегново-підколінний сегмент. Зважаючи на це у переважній кількості хворих пальпаторно відсутня пульсація, починаючи від місця відходження глибокої артерії стегна. Вона не спостерігається ні на артеріях стоп, ні на підколінній артерії.
Основними ознаками критичної ішемії кінцівки є перманентна біль в спокої, яка потребує знеболення протягом 2 тижнів і більше, гангрена пальців або стопи, трофічна виразка, які проявляються на тлі хронічної артеріальної недостатності в ногах. Якщо ж вчасно не почати робити кроки для поліпшення артеріального кровопостачання, ампутація може стати неминучою у переважної більшості пацієнтів. При цьому найчастіше навіть не лікар пропонує хворому провести ампутацію, а навпаки, пацієнт, благає хірурга видалити хвору кінцівку.
Діагностика перед початком лікування
Перед початком лікування синдрому Леріша в клініці зазвичай проводять комплексне обстеження з метою з’ясування поточного стану організму і, перш за все, безпосередньо причин виникнення хвороби.
Інструментальні методи діагностики включають:
- Ультразвукове дослідження, що дає можливість визначити ступінь кровопостачання дистальних відділів ураженого сегменту, а також рівень атеросклеротичної оклюзії.
- Для деталізації діагнозу перед проведенням реконструктивної операції зазвичай роблять цифрову рентгенівську ангіографію, що дозволяє визначити ступінь ураження артерій (оклюзія, стеноз), а також ступінь локалізації і протяжність патологічного процесу.
- Як неінвазивний метод діагностики облітеруючого атеросклерозу застосовують високоінформативну спіральну комп’ютерну ангіографію з контрастним підсиленням.
- Застосування сучасних методик діагностики синдрому Леріша, зокрема, магнітно-резонансної контрастної ангіографії, не вимагає госпіталізації і при цьому за якістю наданої інформації не поступається рентгенівській, і до того ж відрізняється високою безпекою для обстежуваних пацієнтів за рахунок внутрішньовенного введення контрасту.
Операції при лікуванні синдрому Леріша
Реконструктивні операції на судинах кінцівок потрібно проводити (в порядку важливості), якщо спостерігаються:
- Перші ознаки загрозливої гангрени (виразки на стопі, омертвіння пальців);
- Перманентні болю в стопі в стані спокою. Полегшення болю настає при постійно опущеній нозі. При цьому хворі можуть місяцями спати в сидячому положенні.
- Скорочення відстані ходьби без болю до менш ніж двісті метрів, якщо методики консервативного лікування не сприяють збільшенню відстанні ходьби, а сама дистанція пацієнта не влаштовує.
Для природнього перебігу синдрому Леріша характерно прогресуюче погіршення динаміки. Найчастіше наростання спостережуваних симптомів ішемії відбувається повільно, але це валідно тільки до того моменту, поки не відбувається тромбоз. В такому випадку клінічний перебіг має тенденцію до різкого погіршення. Консервативне лікування синдрому Леріша не зупиняє прогресуючого перебігу захворювання і, приблизно для 25-30% пацієнтів призводить до ампутації. При цьому своєчасно проведена хірургічна реваскуляризація здатна не тільки поліпшити якість життя, але і зберегти працездатність більшості пацієнтів із захворюванням облітеруючого атеросклерозу судин нижніх кінцівок.
Методи хірургічної реваскуляризації:
- Ендартеректомія
Видалення інтими артерії, яка уражена, разом з атеросклеротичною бляшкою, що сприяє відновленню кровотоку. - Шунтування і протезування судин
Застосовується ділянка великої підшкірної вени або штучний алопротез для обходу ураженого місця. - Ангіопластика і стентування
Катетер підводиться до місця оклюзії і за допомогою балончика, розширюється просвіт артерії. Методика комбінується з установкою ендоваскулярного стента. - Ампутація
Застосовується в крайньо-запущених випадках, коли вже неможливо відновити кровотік.