Анверизма аорти

Аорта є найбільшою кровоносною судиною в організмі людини. Вона має висхідну, дугу, грудну і черевну частини.

Аневризма аорти – це її мішкове розширення, яке розвивається внаслідок стоншування стінок. Діаметр черевного відділу аорти в нормі дорівнює 2 см. Однак, внаслідок впливу на її стінку різноманітних факторів вона може бути розтягнута до розмірів, що загрожують життю.

Загроза полягає в тому, що при аневризмі аорти її основа може розшаруватись або навіть розірватися, що призведе до інтенсивної внутрішньої кровотечі та геморагічного шоку з летальним результатом.

Фактори і причини аневризми аорти:

  • Облітеруючий атеросклероз (зустрічається в 42-73% випадків);
  • Запалення є однією з провідних причин появи хвороби, при якій руйнується її стінка і виникають дегенеративні зміни в еластичних волокнах стінки.
  • Стать (чоловіки хворіють, за статистичними даними, в 5-10 разів частіше);
  • Вік (як правило старше 55 років);
  • Куріння – дані багатьох досліджень вказують на тісний зв’язок куріння з розвитком аневризми аорти – у курців вірогідність розриву зростає в 4 рази.
  • Артеріальна гіпертензія;
  • Травма живота (18-22% випадків – аневризма аорти черевної частини аорти);
  • Оперативні втручання на ній (спричиняють розвиток недуги в 2,5-7% ситуацій);
  • Спадкові недуги (синдром Марфана, хвороба Ертгейма);
  • Інфекційні захворювання (сифілітичний, мікотичний та ін. Форми аортита мають близько 4,3%).

Прояви і симптоми аневризми аорти

При виникненні хвороби черевної частини визначаються наступні симптоми:

  • Пацієнти відзначають відчуття пульсуючого утворення в животі, періодичні болі, що віддають в спину.
  • При розриві відзначається гостра раптовий біль в животі або попереку. У деяких випадках відзначається похолодання, збліднення і больові відчуття в нижніх кінцівках (при відриві пристінкового тромбу і закупорки артерій кінцівки).
  • При її розшаруванні хворий може відчути раптову слабкість, запаморочення, або біль і втратити свідомість. Це ургентний стан, і в такому випадку хворому необхідна термінова медична допомога.

Види аневризми аорти та їх особливості

Досить часто аневризма аорти виявляється при стандартних обстеженнях хворих.

Найчастіше при обстеженні виявляють її веретеноподібну форму, для якої характерно дифузне розширення окремого фрагмента, але при цьому має місце ураження всієї її окружності. На противагу існує і мішкоподібна, де має місце розширення фрагмента її окружності (так зване випинання).

Першопричиною хвороби найчастіше є артеріосклероз, а також кістозний некроз середньої оболонки, травми, сифіліс чи інші інфекції.

Близько 75% випадків аневризми черевної аорти спостерігаються трохи нижче ниркових артерій. Причому для більш ніж 10% хворих мають місце множинні її прояви. Вважається, що існує сімейна схильність до розвитку захворювання даного типу. Поява недуги характерно для осіб чоловічої статі з віком понад 60 років. Причому в у 50% визначається також і артеріальна гіпертензія. Відзначимо, що на частоту розвитку захворювання істотно впливає і тютюнопаління.

Істотно погіршити прогноз може і наявність ішемічної артеріосклеротичної хвороби серця (цим страждають 50% пацієнтів з аневризмою аорти черевної порожнини).

Якщо ж аневризма аорти розірвалася, для збереження життя пацієнта потрібна екстрена операція.

Наступна за частотою виникнень є аневризма низхідної аорти, первинні ознаки якої діагностують при проведенні рентгенографії грудної порожнини. Хоча клінічно виражені симптоми можуть бути відсутні. Для підтвердження діагнозу застосовують комп’ютерну томографію або аортографію.

Ще один різновид захворювання – аневризма висхідної аорти. Але якщо раніше причиною переважної більшості таких захворювань вважався сифіліс, то тепер найчастіше причиною є кістозний медіальний некроз, прогресуючий в якості складової частини синдрому Марфана. Також це може бути результатом артеріальної гіпертензії або ж старіння тканин стінки. Основний симптом – наявність болю в грудній області.

Діагностика

Для діагностики аневризми аорти ми пропонуємо:

  • Ультразвукове дослідження черевної порожнини.
  • Спіральна комп’ютерна томографія з контрастним підсиленням.
  • Магнітно-резонансна томографія.
  • Ангіографія
1. Аневризма черевної частини аорти
2. Аневризма лівої загальної клубової артерії
3. Тромбована аневризма правої клубової артерії

Виділяють великі (більше 5 см в діаметрі) і малі (до 5 см в діаметрі) аневризми аорти. Діагностика допоможе виявити ступінь їх ризику. При виявленні великих показано термінове оперативне лікування, так як частота їх розриву перевищує 25% на рік. При виявленні малих, в залежності від розмірів, оперативне лікування проводиться в плановому порядку. Частота розриву малих становить менше 8% в рік.

Аневризми черевної аорти складають 75% від всіх інших. Результатом хвороби є розрив (розрив аневризми в 95% випадків локалізуються нижче відходження ниркових артерій), що призводить до смерті пацієнта, а якщо і вдається доставити хворого до лікарні і оперувати, то післяопераційна летальність складає 40-80% і не має тенденції до зниження. У той же час виконання планових операцій призводить до хорошого результату. Післяопераційна летальність складає до 4-7%.

Лікування

Вичікувальна тактика лікування аневризми аорти

При малих аневризмах, діаметром до 5 см, лікар може порекомендувати так звану вичікувальну тактику, це означає, що кожні 6 місяців необхідно проводити обстеження з метою виявлення змін її розмірів.

З цією метою регулярно проводиться або ультразвукове дослідження, або спіральна комп’ютерна томографія. Якщо ви страждаєте на артеріальну гіпертензію, то вам необхідно приймати гіпотензивні препарати за порадою вашого кардіолога. Зниження тиску сприяє зниженню прогресування росту хвороби.

Куріння один з факторів ризику, тому потрібно кинути палити. Сама по собі аневризма нікуди не дінеться. Тому необхідно постійно перебувати під контролем вашого лікаря, для контролю розмірів аневризматичного мішка і прийняття рішення про необхідність оперативного втручання, не допускаючи до розриву.

Відкрите хірургічне лікування аневризми аорти

Показанням до оперативного лікування аневризми аорти є наявність болю і пульсацій в черевній порожнині, діаметр аневризми перевищує 5 – 5,5 см, або збільшення її розміру в динаміці.

Формирование проксимального анастамоза
Подготовка к формированию дистального анастамоза

Методики лікування

Дуже важливо вчасно провести лікування аневризми аорти, оскільки це важка патологія, яка має тенденцію до прогресування і розриву з летальним результатом. Тому, рекомендується проводити УЗД сканування дорослого населення на предмет АЧЧА.