Ендартеректомія – метод відновлення кровотоку в артерії, шляхом видалення атеросклеротичної бляшки.
Для виконання прямої відкритої ендартеректоміі виконують поздовжню артеріотомію (поздовжній розріз артерії) за допомогою скальпеля і кутових ножиць. Потім спеціальну лопатку вводять в шар між атеросклеротичною бляшкою і неураженою стінкою артерії і легким рухом лопатки мобілізують бляшку по всій довжині розрізу артерії і до середини її задньої стінки. Ту ж саму маніпуляцію виконують і з іншого боку розрізу артерії.
Якщо бляшка на досить великій ділянці, то можна виконати напівзакриту ендартеректомію за допомогою спеціального інструменту – кільця Вольмара. Внутрішня кромка кільця в місці його прикріплення до рукоятки заточується, щоб була можливість відшаровуватибляшку від стінки артерії при просуванні інструменту по просвіту артерії.
Показання до даного методу лікування інсульту
Виконання каротидної ендартеректомії необхідно в разі звуження просвіту сонної артерії – причини транзиторних ішемічних атак або важкої дисциркуляторної енцефалопатії, а також в разі виявлення атеросклеротичної бляшки, яка розшаровується, і розташована в місці, де відходить внутрішня сонна артерія від загальної.
Відносні показання до каротидної ендартеректомії застосовують в разі, якщо в ході діагностики атеросклерозу судин, будуть помічені серйозні звуження.
Діагностовані звуження, які складають більше 60% її просвіту, не супроводжуються клінічними проявами, неврологія розцінює як відносні показання до каротидної ендартеректомії.
Операцію рекомендують в разі, коли сонна артерія звужується на одній стороні супроводжується її ураженням на іншій стороні.
Якщо хворий переніс інсульт і збереглися неврологічні порушення, спостерігається значний стеноз сонної артерії, доцільність хірургічного лікування визначають через місяць.
Методика каротидної ендартеректомії після перенесеного інсульту
Загальний наркоз. Якщо в процесі проведення каротидної ендартеректомії необхідно вимкнути оперовану ділянку артерії зі застосуванням затискачів, використовують провідникову анестезію, яка дозволяє контролювати стан хворого.
Розріз шкіри виконують на шиї по внутрішньому краю груднинно-ключично-соскоподібного м’яза (починають під нижньою щелепою). З безлічі м’яких тканин шиї визначають місце поділу загальної сонної артерії на зовнішню і внутрішню.
Відкриту каротидну ендартеректомію виконують, розрізаючи стінки сонної артерії в місцях її звуження. Далі її внутрішня поверхня очищається від тромботичних або атеросклеротичних мас, і після цього стінку відновлюють.
Еверсійну каротидну ендартеректомію зазвичай застосовують в разі локалізованого ураження внутрішньої сонної артерії в області її відходження від загальної. Для цього відсікають внутрішню сонну артерію в місці її початку. Знаходять і видаляють судинну бляшку шляхом вивертання назовні стінки її початкової ділянки. Після видалення бляшки із зовнішньої і загальної сонних артерій внутрішня оболонка артерій за допомогою судинних швів підшивається назад.
Тривалість операції близько однієї години. Після неї пацієнт повинен перебувати в лікарняній палаті під пильним наглядом лікарів ще кілька днів.
Протипоказання до каротидної ендартеректомії
Операція протипоказана в разі, якщо був перенесений інсульт, виявлено звуження сонної артерії до 30%, при транзиторних атаках у вертебро-базилярному басейні, а також в разі важкої супутньої патології.