Тромбофлебіт поверхневих та глибоких вен

Тромбофлебіт поверхневих (підшкірних) вен

Тромбофлебіт нижніх кінцівок – ускладнення варикозної хвороби, викликає виражений дискомфорт і може привести до вкрай небезпечних станів (в першу чергу до тромбоемболії легеневої артерії).

Що робити?

У Вас, протягом декількох років або десятків років, на ногах присутні варикозні вени, які Вас не турбували або Ви звикли жити з відчуттям парестезії, стомлюваності і помірним набряком нижніх кінцівок. У сучасному житті у Вас просто немає часу приділити своїм ногам достатньої уваги? Будьте впевнені, що Ви не один з такими проблемами. Але раптово, на тлі повного благополуччя або дії провокуючого фактора (будь-то фізичне навантаження, травма, відвідування сауни, надмірне вживання алкоголю, прийом гормональних контрацептивів і т.д.) Ви відчули біль в нижніх кінцівках, вена на гомілці або стегні стала щільною і болючою на дотик, шкіра на ногах стала червоною – швидше за все у Вас виникло дуже серйозне і небезпечне ускладнення – тромбофлебіт підшкірних вен нижніх кінцівок. Що робити в такому випадку? Перш за все: Вам не слід займатися само-лікуванням і сподіватися, що все пройде само собою, адже відсутність лікування або неправильне лікування тромбофлебіту не тільки не призведе до одужання, але може привести до погіршення ситуації і, що найбільш небезпечно, до відриву тромбу і закупорки легеневої артерії.

Тромбофлебіт – лікування тільки після детального обстеження

Пацієнтам, які звертаються в нашу клініку з подібними скаргами, обов’язково проводиться огляд судинним хірургом і виконується ультразвукове обстеження судин нижніх кінцівок (ультразвукове дуплексне сканування). Якщо підтверджується діагноз – гострий тромбофлебіт, лікування призначає лікар. При цьому наш фахівець визначає,чи потрібне оперативне лікування, і тоді пацієнт після госпіталізації проходить необхідні загальноклінічні обстеження і консультації суміжних фахівців (терапевта, кардіолога, ендокринолога). Обов’язковий передопераційний огляд анестезіолога з визначенням найбільш ефективного методу знеболення пацієнта (місцеве знеболення, провідникова (спінальна) анестезія або загальний наркоз) і після необхідної передопераційної підготовки хворий подається в операційну.

Лікування обов’язково?

Оперативне лікування у відділенні судинної хірургії Київської міської клінічної лікарні №8 при тромбофлебіті направлено на видалення варикозу, який містить тромботичні маси, і видалення всіх варикозних гілок судин. Обов’язково є наявність двох доступів (в паховій області і в проекції внутрішньої кісточки на стопі – це місця впадання і витоку великої підшкірної вени), крім того, проводиться видалення всіх гілок через мінімально необхідні малоінвазивні доступи.

А – фізіологічний стан вен нижніх кінцівок
Б – наявність запального процесу (флебіт / тромбофлебіт)
Тромбектомія зі стовбура великої підшкірної вени

Гострий тромбофлебіт – як довго триває операція?

Тривалість операції при гострому тромбофлебіті підшкірних вен індивідуальна і залежить від обсягу оперативного втручання (виразності варикозних вен і тромботичного ураження). В середньому в нашій клініці операція займає від 45 хв до 2,5 год. Відновлення повної фізичної активності хворого відбувається через 4-6 год після операції. Всі пацієнти після операції знаходяться в стаціонарі протягом 2-4 днів стаціонарі та отримують необхідне консервативне лікування тромбофлебіту (антибактеріальну, протизапальну, венотонічну терапію) в перші кілька днів після операції можливе підняття температури тіла і наявність парестезій в області післяопераційних косметичних швів, що є природною реакцією організму на наслідки запалення. Зняття швів, як правило, відбувається на 10-12й день в амбулаторних умовах.

Методи лікування тромбофлебіту

  • Тромбектомія
  • Кросектомія + косметична мніфлебектомія з окремих міні-розрізів (як укус комара) при наявності тромбів в поверхневих венах на гомілки
  • Лазерна абляція стовбура великої підшкірної вени при відсутності в ній тромбів
  • Склероблітерація стовбура великої підшкірної вени при відсутності в ній тромбів

Тромбофлебіт глибоких вен

Що таке тромбоз глибоких вен?

Тромбоз глубоких вен (ТГВ) – патологічний стан, що характеризується утворенням тромбів в системі глибоких вен нижніх кінцівок. Одним з грізних ускладнень ТГВ є тромбоемболія легеневої артерії. Масивна тромбоемболія легеневої артерії – одна з провідних причин смертності в судинної хірургії.

Етіологія і патогенез

Виділяють наступні причини тромбозів:

  • Гіперкоагуляція
  • Пошкодження ендотелію судин
  • Порушення кровотоку

Гіперкоагуляція – підвищене згортання крові, яке часто провокується аутоімунними захворюваннями.

Пошкодження ендотелію судин відіграє важливу роль у розвитку тромбозів. При пошкодженні ендотелію йде масивне виділення інтерлейкінів та фактора агрегації тромбоцитів, який активує тромбоцити і коагуляційний каскад.

Порушення кровотоку – одна з причин тромбозів, яка виникає в результаті травми, венозного застою, наявності онкології.

Простими словами до тромбозу глибоких вен призводять:

  • Хірургічні втручання без правильно-проведеної антикоагулянтної терапії.
  • Травми
  • Пологи
  • Злоякісні новоутворення
  • Алергічні захворювання
  • Механічне стиснення судин новоутвореннями, інфільтратами і т.д.
  • Інфекційні захворювання

Симптоми

Симптоматика може залежати від локалізації процесу в системі глибоких вен, але є і загальна симптоматика, характерна для даного патологічного процесу:

  • Набряк нижніх кінцівок
  • Відчуття важкості в м’язах гомілки
  • Почуття розпирання і печіння при ходьбі
  • Синюшного відтінку шкіра нижніх кінцівок
  • Хвороблива пальпація по ходу тромбованої вени
  • Загальна слабкість
  • Підвищення температури

Діагностика

Діагностика грунтується на клінічних даних і результатах інструментальних дослідженнях, таких як:

  • Ультразвукова доплерографія вен нижніх кінцівок – найпростіший, безпечний, доступний і досить точний метод діагностики
  • Лабораторний маркер тромбо / фібриноутворення – D-димер – дозволяє підтвердити наявність тромбів в організмі (не є специфічним для ТГВ)
  • Рентгенконтрастна флебографія – точний, але інвазивний метод діагностики, використовується досить рідко.

Лікування

Для лікування гострих венозних тромбозів в основному використовують консервативний метод, рідше – хірургічні. При локалізованому тромбозі в системі глибоких вен можливо виконати тромбектомію і повністю відновити прохідність глибоких вен.

Де лікують тромбофлебіт?

Чим швидше Ви звернетеся до нас, тим швидше забудете про те, що у вас виявили гострий тромбофлебіт, лікування якого успішно проводиться в нашій клініці.

Звертайтеся до відділення судинної хірургії Київської міської клінічної лікарні №8 – тут Ви отримаєте відповіді на всі Ваші запитання.

Слід зазначити, що своєчасне оперативне лікування тромбофлебіту нижніх кінцівок в гострій формі призводить не тільки до виключення небезпечних для життя ускладнень, але і до значного поліпшення якості життя в майбутньому. Будьте здорові!