Опис хвороби
У практиці судинного хірурга часто доводиться стикатися з подібними ситуаціями, як гострі судинні захворювання, тромбози і емболії артерій – раптова закупорка магістральних судин. Миттєве припинення доставки крові до органу запускає цілий каскад патолофізіологічних реакцій, які приводять у результаті до загибелі органу, а часом і організму.
Артеріальним тромбозом називається утворення тромбу на зміненій стінці артерії з поступовим його збільшенням і закупоркою (оклюзією) просвіту судини. Основною причиною тромбозу є облітеруючий атеросклероз. Зміна судинної стінки веде до завихрення крові, агрегації (склеювання) тромбоцитів і утворенню тромбів. Емболія це міграція тромбу з іншого органу (серця або аорти) в інший, незмінену артерію з гострою її оклюзією і продовженям росту тромбу. Найбільш часто емболії трапляються при хворобах серця (інфаркт міокарда, миготлива аритмія, інфекційне ураження серцевих клапанів) і при патологічному розширенні великих судин – аневризмах. Процес емболії нагадує рулетку, коли неможливо передбачити, куди полетить тромб. При потраплянні його в мозкові судини розвивається інсульт, в кишечник – його омертвіння, а якщо тромб потрапляє в руку або ногу, розвивається їх гангрена.
Розвиток хвороби
При тромбозі або емболії, нормальне кровопостачання в басейні закупореної судини раптово припиняється і розвивається патологічний стан – гостра ішемія. При ішемії кисневий голод призводить до припинення функціонування, а в подальшому, і загибелі тканин ураженого органу. Вимкнення функцій починається з нервової тканини – найбільш високоспеціалізованої. При цьому спочатку відбувається її подразнення, що призводить до сильного болю, потім припиняється проведення нервового імпульсу – зникає чутливість, кінцівка “дерев’яніє”. В результаті розвивається млявий параліч м’язів – активні рухи припиняються.
Після загибелі нервової тканини настає черга м’язової тканини. Цей процес супроводжується задубіння окремих м’язів і їх груп з розвитком атрезії суглобів, а в подальшому і неможливості зігнути кінцівку ні в одному суглобі. Подібний стан називається м’язової контрактурою. Найбільш життєздатною виявляється шкіра. Нерідко доводилося спостерігати повну загибель м’язів, тоді як шкіра ззовні залишалася незміненою. Повна м’язова контрактура свідчить про загибель кінцівки і необхідність термінової її ампутації з метою порятунку життя, так як всмоктування продуктів м’язового розпаду призводить до необоротного отруєння організму з порушенням функцій всіх життєво-важливих органів.
Процес розвитку гострої ішемії досить швидкий, але на певних етапах оборотний. Якщо орган або кінцівка втратили свою функцію, але ще не загинули, то відновлення кровообігу дає шанс повного їх відновлення.
В цілому при тромбозах є 2-5 днів для порятунку кінцівки. При емболії порушення кровопостачання настає миттєво, що призводить до різкого спазму, раптово спорожнілих судин і повного припинення кровопостачання кінцівки. Якщо прийняти знеболюючі препарати і спазмолітики, то спазм може зменшитися, а кровообіг в кінцівці покращиться. Однак, так чи інакше, доставка кисню різко зменшується, що запускає процес гострої ішемії. При емболії кращі результати лікування при відновленні кровотоку до 6 годин від початку захворювання. До 12 годин можна врятувати тільки 60% кінцівок, після 24 годин лише 20%.
Як проявляється ішемія?
Біль – універсальна сигнальна реакція, при ішемії особливо виражена в самому початку хвороби. При емболії біль сильніше і нагадує удар хлистом, нерідко буває дуже сильним. При тромбозах больові відчуття менш виражені і нерідко характеризуються фразами “нога оніміла”. Поступово больові відчуття можуть затихати, що створює помилкове відчуття поліпшення, проте воно пов’язане із загибеллю нервових закінчень. Друга основна ознака – зміна забарвлення шкірного покриву і різке зниження температури кінцівки. Вона стає “крижаною” на дотик. При емболії частіше спочатку шкіра різко блідне, потім у міру зменшення болю починає синіти, стає “мармуровою”.
При тромбозах “бліда” стадія частіше відсутня. Наступним етапом зникає чутливість. При цьому зберігається відчуття тупого болю, але поколювання голкою, дотик гарячим і холодним не відчувається. Слідом за зникненням чутливості зникають і рухи. Уражена кінцівка не сприймається, як своя, але пасивні руху ще можливі. Цей етап є останнім, коли ще можна відновити функцію кінцівки. Надалі розвивається набряк м’язів, часткова і повна м’язова контрактура.
Що робити?
Відповідь проста – терміново звертатися до судинного хірурга. Від часу залежить все. На самому початку необхідно прийняти знеболюючі препарати, спазмолітики (но-шпа, папаверин). Ні в якому разі не можна зігрівати хвору кінцівку. У стаціонарі при емболії в найближчі години зроблять екстрену операцію по видаленню тромбів (тромбемболектомія). При тромбозі можна кілька днів дообследоваться, встановити точний діагноз, провести передопераційну підготовку. Операції при тромбозах технічно складніше, так як необхідно відновити прохідність судин, змінених атеросклерозом судин. Можуть знадобитися операції шунтування або протезування закупореного ділянки. При своєчасно зробленої операції результати дуже непогані. При емболії вдається врятувати кінцівку в 90% випадків, при тромбозах 75-85%.
Головне в лікуванні гострих судинних захворювань, як і в медицині в цілому – попередження їх розвитку. Прояви облітеруючого атеросклерозу судин нижніх кінцівок вимагають профілактичного призначення спеціальних судинних препаратів, зниження тромбогенного потенціалу крові, при необхідності планову хірургічну операцію на судинах.
Для попередження емболії необхідно усувати хвороби, що призводять до утворення тромбів. У цьому питанні краще всіх допоможе кардіолог. Якщо фактор ризику неможливо усунути, то підбирається дозування спеціального антитромботичного препарату, який приймається довічно.
Пам’ятайте, що будь-які болі, які виникли вперше або неприємні відчуття в кінцівках повинні стати приводом для звернення за консультацією судинного хірурга.
Методики лікування
- Тромбемболектомія
- Шунтування і протезування судин
- Ендоваскулярні методики