Облітеруючий атеросклероз судин нижніх кінцівок

Атеросклероз судин нижніх кінцівок – що це таке?

Облітеруючий атеросклероз судин нижніх кінцівок займає перше місце серед захворювань артерій. Захворювання найчастіше зачіпає чоловіків у віці старше 40 років. Клінічний прояв виражається у важкій недостатності кровообігу в ногах, що призводить до болісних страждань і подальшої інвалідності. Процес спостерігається зазвичай найчастіше в великих (клубові артерії, аорта) або середніх артеріях (підколінні, стегнові).

Розвиток атеросклерозу судин нижніх кінцівок

Атеросклеротичне ураження артерій зазвичай є проявом загального атеросклерозу. Найчастіше при атеросклерозі судин нижніх кінцівок спостерігаються зміни характерні для внутрішньої оболонки артерій, де відкладаються жирові включення (ліпіди) і холестерин, що призводить до формування жовтуватих плям на внутрішній поверхні артерій. У зазначених осередках формується нова сполучна тканина, яка після дозрівання провокує створення атеросклеротичної бляшки. На самих закупорках осідають солі кальцію, тромбоцити і згустки фібрину. У разі прогресуючого накопичення кальцію і ліпідів в бляшках порушується кровообіг, настає омертвіння тканин, де з’являються атером-порожнини з масами, які розпадаються.

Далі атеросклероз судин нижніх кінцівок розвивається так. Стінка артерії в такій бляшці характеризується високою твердістю, але легко кришиться. Потрапляючи в кров і кровоносні артерії, такі дрібні частинки провокують їх закупорку (емболії) і здатні викликати тромбоз на нозі з наступним омертвінням і розвитком гангрени. Більш того, звуження артерії здатне викликати значне порушення кровотоку, знижуючи доставку кисню до тканин. М’язи, які під час фізичного навантаження не отримують достатньої трофіки, перестають функціонувати, що є причиною виникнення болю, який зникне зазвичай лише після відпочинку (так званий синдром переміжної кульгавості). Особливо небезпечним є випадок, коли сформована велика бляшка формує тромб в області звуження артерії, що нерідко призводить до гострої недостатності кровопостачання ноги і може викликати гангрену.

Серед основних ризиків і факторів, які впливають на атеросклероз судин нижніх кінцівок, слід зазначити наступні:

  • Гіподинамія. Малоактивний спосіб життя призводить до порушень жирового обміну і, як наслідок, виникає атеросклероз судин нижніх кінцівок. Також висока ймовірність цукрового діабету і ожиріння.
  • Куріння негативно впливає на організм і також сприяє розвитку недуги через негативного впливу смол і нікотину на артерії людини. Більш того, ризик артеріальної гіпертензії і гіперліпідемії може багаторазово збільшитися завдяки багаторічного стажу куріння.
  • Артеріальна гіпертонія. Підвищене просочування судинної стінки жирами проявляється при наявності підвищеного артеріального тиску. При цьому можливе формування атеросклеротичної бляшки. Знижена еластичність артерій при даному захворюванні пов’язана з підтриманням підвищеного кров’яного тиску.
  • Незбалансоване харчування – ще один негативний фактор. Приймаючи їжу зі значною кількістю тваринних жирів, Ви можете заробити атеросклеротичні зміни в артеріях.
  • Дисліпідемія. При підвищеному вмісті холестерину, тригліцеридів і ліпопротеїдів може порушитися жировий обмін в організмі, що призводить до розвитку хвороби.
  • Ожиріння і цукровий діабет також підвищують ймовірність розвитку атеросклерозу судин нижніх кінцівок в п’ять-сім разів. Пояснення цьому просте – спостерігається порушення жирового обміну, адже саме він лежить в основі зазначених захворювань, і може стати каталізатором атеросклеротичного ураження судин.
  • Інтоксикації і інфекції здатні пошкодити стінки вен, також викликаючи атеросклероз судин нижніх кінцівок.

Діагностика

Ангіохірург проводить загальний клінічний огляд, розпитує пацієнта про те, як почалося захворювання, скарги, наявність шкідливих звичок. Також, лікар проводить визначення пульсації на певних місцях н/к. Лікар не просто визначає частоту пульсу, а й його характеристики.

Діагноз облітеруючого атеросклерозу можна підтвердити, перевіривши систолічний тиск шляхом сегментарного його вимірювання на нижніх кінцівках.

Ультразвукова доплерографія – неінвазивний метод діагностики захворювання судин за допомогою ультразвуку, виконується перед і після фіз. навантаження.

Для визначення поширеності облітеруючого атеросклерозу виконується артеріографія або спіральна комп’ютерна томографія з контрастним посиленням, а також магнітно-резонансна артеріографія.

Оклюзія стегнової-підколінних сегментів по обидва боки

Лікування

На початкових стадіях захворювання проводиться консервативне лікування, спрямоване на поліпшення кровотоку в ішемізованих тканинах н/к. Основні напрямки консервативного лікування – підвищення антиоксидантної активності крові та поліпшення її реологічних властивостей, а також придушення гіперпродукції компонентів запалення, нормалізація ліпідного обміну, імунокорекція та стимуляція розвитку колатералей.

Консервативне лікування має на увазі наступні типи терапії:

  • лікувальна фізкультура;
  • дозована ходьба;
  • фізіотерапевтичне лікування;
  • медикаментозне лікування.

Фіз. методи лікування, включаючи дозовану ходьбу, ЛФК, масаж і ін.

Помірні фізичні вправи і неспішна ходьба часто допоможуть поліпшити перебіг захворювання і прискорити одужання.

Артеріальна оклюзія

Аутошунтування ділянкою стовбура великої підшкірної вени

Методи хірургічної реваскуляризації:

  • Ендартеректомія
    В основі методу ендартеректоміі – видалення внутрішньої стінки артерії, яка уражена, разом з атеросклеротичним секвестром (атеросклеротична бляшка). В результаті чого, відновлюється нормальний кровотік по звільненій артерією і збільшується обсяг перфузії тканин н/к.
  • Шунтування і протезування судин
    Шунтування застосовують для обходу ураженого місця. Найчастіше для цього використовується ділянка великої підшкірної вени або штучний алопротез.
  • Ангіопластика і стентування
    У певних випадках, показана транслюмінальна ангіопластика і стентування уражених судин. У просвіт артерії впроваджується особливий катетер, в кінці якого надувається балон. Катетер підводиться до звуженому місця і надувається балончик розширюючи просвіт артерії. Для більш стійкого ефекту ця методика комбінується з установкою ендоваскулярного стента зі спеціального сплаву. Встановлений стент служить каркасом для стінок артерії.
  • Ампутація
    Це операція застосовується тільки в особливо вкрай запущених випадках, переважно при загрозі життю для хворого в разі швидкого розвитку гангрени та інтоксикації, а проведення будь-яких хірургічних втручань на артеріях нижніх кінцівок вже недоцільно. Іноді ампутація допомагає не тільки зберегти життя хворого, але і сприяти прискоренню його реабілітації. Часто не сам лікар просить хворого пройти ампутацію, а зовсім навпаки, пацієнт, знемагаючи від безсоння і болю, просить хірурга ампутувати хвору кінцівку. Орієнтовно 50% ампутацій застосовується у випадках, ускладнених на цукровий діабет.

Судинні хірурги Київської міської клінічної лікарні №8 виконують всі види операцій на артеріях нижніх кінцівок.

Завжди раді Вам допомогти!