Облітеруючий ендартеріїт судин нижніх кінцівок

Опис хвороби

Ендартеріїт (endarteritis) – хронічне запалення внутрішньої оболонки стінки артерії. Потовщення артеріальних стінок призводить до прогресуючої закупорки артерій і появі симптомів недостатності кровопостачання уражених ділянок (ішемії). Ендартеріїт, що вражає аорту, може привести до закупорки гирла коронарних артерій, що постачають кров’ю серце. Ендартеріїт артерій, що живлять стінку аорти (судини судин (vasavasorum)), часто є причиною утворення аневризми.

Причини облітеруючого ендартеріїту

Причини облітеруючого ендартеріїту не встановлені і не зрозумілі. Існують декілька теорій виникнення захворювання і понад 20 класифікацій облітеруючих уражень периферичних артерій.

На сьогодні прийняті наступні гіпотези:

  • інфекційно-токсична (включаючи грибкову інфекцію);
  • алергічна (підвищена реакція на тютюнові продукти);
  • патологія системи згортання крові;
  • атеросклеротична (атеросклероз молодого віку).

Облітеруючий ендартеріїт – захворювання, що вражає, як правило, артерії нижніх кінцівок і розвивається зазвичай у людей молодого віку (до 35-50 років), переважно у чоловіків.

Чоловіки хворіють в 99 разів частіше, ніж жінки. Вік початку захворювання 20-30 років.

Це системне захворювання, що супроводжується стійким спазмом, а в подальшому і закупоркою просвіту судини. Багато авторів ідентифікують ендартеріїт як облітеруючий тромбангіїт.

Більшість вчених в даний час дотримуються аутоімунної теорії розвитку облітеруючого ендартеріїту. В її основі лежить твердження, що ураження артерій при цьому захворюванні має запальний характер. Через запалення внутрішній шар стінки артерії – ендотелій – потовщується, а потім може статися облітерація (закриття просвіту) судини.

Запальні та дистрофічні процеси розвиваються і в жирової тканині неподалік від судин, від чого вона ущільнюється і здавлює посудину ззовні, що ще більше порушує кровообіг в ньому.

Фактори, що сприяють розвитку облітеруючого ендартеріїту:

  • куріння
  • перенесене відмороження і повторні тривалі охолоджування кінцівок що, викликає тривалий спастичний стан периферичних артерій
  • травма нижніх кінцівок
  • неврити
  • деякі інфекційні захворювання
  • нервово-психічне перенапруження.

Розвиток спазму судин, розростання внутрішнього шару стінки артерій, приєднується тромбоз і всі ці фактори призводять до розладу харчування тканин кінцівки.

Симптоми і розвиток ендартеріїту:

  • підвищена чутливість до низьких температур, бліді і холодні стопи
  • почуття втоми в хворій кінцівці
  • відчуття оніміння, мурашок, судоми
  • синдром переміжної кульгавості (при проходженні деякої відстані в ногах з’являється біль, якщо постояти – біль проходить, але потім знову з’являється)
  • біль у спокої в кінцівки на пізніх стадіях ендартеріїту
  • сухість шкіри стопи, випадання волосся в області гомілки і стопи
  • деформація нігтьових пластинок
  • трофічні розлади та інші симптоми
  • найбільш важкий прояв – гангрена пальців (стопи).

Облітеруючий ендартеріїт може розвиватися гостро, але частіше хвороба прогресує повільно. Періоди загострення змінюються періодами ремісії.

На початковій стадії захворювання органічних змін в судинній стінці ще немає, а спостерігаються лише функціональні розлади у вигляді спазму судин. Хворі скаржаться на важкість у ногах, відчуття оніміння і повзання мурашок в пальцях і стопах, періодичне похолодання ніг, пітливість; шкіра на ногах блідне, стає сухою. М’язи ніг час від часу сковує судомний біль, що призводить до переміжної кульгавості.

В міру прогресування ендартеріїту трофіка (харчування) всіх тканин ніг погіршується, і, якщо вчасно не почати лікування, на стопі або гомілці можуть утворитися виразки і навіть розвинутися таке важке ускладнення, як гангрена пальців і стопи.

Ось чому так важливо вчасно звернутися до лікаря, щоб встановити справжню причину початкових проявів хвороби.

Діагностика ендартеріїту нижніх кінцівок

Поставити точний діагноз лікарю допомагають сучасні інструментальні методи діагностики, які дозволяють визначити і ступінь ураження судин.

Такі методи як:

  • плетизмографія
  • реовазографія
  • сфигмографія
  • капіляроскопія
  • ангіографія
  • дуплексне ангіосканування та ін.

Лікування ендартеріїту

У разі якщо діагноз облітеруючого ендартеріїту підтвердиться, необхідно роками і до того ж систематично і скрупульозно виконувати всі призначення лікаря, щоб не допустити розвитку важких ускладнень. Від пунктуальності і дисциплінованості хворого багато в чому залежить результат лікування.

Проводити курси лікування ендартеріїту рекомендується не рідше ніж 2 рази на рік. Лікування проводять з урахуванням стадії захворювання: в початкових стадіях – диспансерне спостереження і консервативне лікування із застосуванням лікарських засобів і фізіотерапевтичних процедур; баротерапія; при загостреннях і в пізніх стадіях – лікування в умовах стаціонару.

Методики лікування:

Профілактика захворювання

Є й деякі прийоми самоконтролю, які, звичайно, не виключають необхідності проводити чергове лікування, але допомагають визначити ендартеріїт на ранніх стадіях. Встановити ступінь порушення кровообігу в артеріях н/к можна за допомогою визначення пульсу в деяких точках. Техніці визначення пульсу навчає лікар. Крім того, хворий повинен знати: якщо відстань, яку він проходить без появи болю в нозі, збільшується, а час, через яке вона проходить, коротшає, – значить, його стан поліпшується, і навпаки.

Харчування хворих ендартеріїтом – ніякої спеціальної дієти їм не потрібно. Але не слід переїдати, адже зайва вага це важкий тягар для хворих ніг. Пацієнтам з надмірною вагою тіла, треба знизити калорійність раціону, виключити з нього все солодке, борошняне і постаратися схуднути. Рекомендується виключити і гострі, солоні страви, маринади, копченості.

Необхідні щоденні прогулянки пішки. Ходити слід до виникнення болю в ураженій нозі, потім треба обов’язково постояти до повного зникнення болю і тільки після цього можна продовжувати прогулянку. Всього рекомендується гуляти близько години в день. Корисно робити ранкову зарядку і виконувати спеціальні фізичні вправи для м’язів ніг: згинання, розведення в сторони, рухи, що імітують їзду на велосипеді.

Дуже корисно і кататися на велосипеді, плавати, але температура води не повинна бути нижче 22-24 °. Одним словом, дозовані фізични навантаження, рухова активність дуже корисна при ендартеріїті, так як сприяє нормалізації периферичного кровообігу, покращує функціональний стан серцево-судинної системи, харчування тканин, постачання їх киснем.

Важливо постійно дотримуватися гігієни ніг: щовечора мити їх з милом в теплій воді, а потім насухо витирати, якщо шкіра на ногах суха – змащувати її яким-небудь живильним кремом.

Хворому на ендартеріїт треба назавжди відмовитися від куріння і вживання спиртного, так як і нікотин, і алкоголь призводять до спазму судин. Крім того, речовини, що містяться в тютюновому димі, порушують харчування тканин і посилюють зміни в стінках судин. Саме тому ендартеріїт розвивається зазвичай у курців.

Судинними хірургами відділення судинної хірургії Київської міської клінічної лікарні №8 виконуються всі види судинних операцій на артеріях нижніх кінцівок.

Якщо ви виявили один із симптомів, підозрюєте розвиток цієї підступної хвороби або у вас вже розвинувся ендартеріїт – звертайтеся до фахівців нашого центру.